Trądzik różowaty – podstawowe standardy leczenia
5 grudnia 2017

Nużyca – Czym jest ? Czy dotyczy także mnie ? Jak ją leczyć ?

Demodex – nużeniec ludzi, to rodzaj roztoczy, które bytują w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych ludzi. Ten niewielkich rozmiarów pasożyt może występować zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Typowa lokalizacja nużeńców to brwi, nasada rzęs, fałdy nosowo-wargowe, okolica nosa, policzki, czoło, a także broda. Pasożyt żywi się łojem i lipidami.

Do zarażenia nużeńcem może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu z nosicielem (np. podczas przywitania, otarcia policzkami, uścisku dłoni), lub poprzez korzystanie z tych samych przedmiotów – ręcznika, odzieży, grzebienia, telefonu czy nawet pilota telewizyjnego.

Na zakażenie nużycą narażone są również osoby pracujące z mikroskopami i urządzeniami optycznymi.

Ponadto jaja nużeńca są tak lekkie, że unoszą się w powietrzu wraz z kurzem.

Powszechność pasożyta i łatwość zakażenia powodują, że nużyca dotyka aż około 60% populacji ludzkiej, czyli ponad połowa ludzi jest nosicielem nużeńca.

Obecność roztoczy może nie dawać objawów, jednak u niektórych pacjentów wiąże się ona z szeregiem dolegliwości o różnym stopniu nasilenia, takich jak:

  • zaczerwienienie
  • wykwity grudkowo-krostkowe
  • złuszczanie się naskórka
  • świąd skóry twarzy
  • uczucie kłucia i pieczenia skóry twarzy
  • suchość oka
  • uczucie ‘piasku w oczach’
  • łupież cylindryczny wokół podstawy rzęs
  • łatwe wypadanie rzęs
  • świąd, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk brzegu powiek

Do grup wysokiego ryzyka zarażenia należą osoby starsze, osoby noszące okulary i szkła kontaktowe, alergicy, kobiety przedłużające rzęsy i wykonujące zabiegi w okolicy skóry twarzy i oczu, tzw. komputerowcy spędzający dużo czasu przed monitorami, oraz osoby chorujące na trądzik różowaty, trądzik pospolity, łojotokowe zapalenie skóry, czy zapalenie brzegów powiek.

Przez długi czas leczenie nużycy polegało na przyjmowaniu antybiotyków, czy leków przeciwpasożytniczych.

Obecnie najbardziej nowoczesną, a zarazem naturalną terapią jest stosowanie zewnętrzne preparatu zawierających TTO, czyli olejek z drzewa herbacianego
i olejek z orzechów makadamia.

PRODEX – płyn do oczyszczania twarzy (w tym okolicy oczu) do skóry normalnej i PRODEX sensitive do skóry wrażliwej i bardzo wrażliwej – dostępne w aptekach są rozwiązaniem realizującym najnowsze wytyczne w okulistyce i dermatologii w leczeniu nużycy. PRODEX wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze i może być skutecznie wykorzystywany w leczeniu nużycy (demodekozy).